Využijte velikonoční svátky k odpočinku a relaxaci.
Pokud se rozhodnete navštívit Prahu během velikonočních svátků, neměli byste vynechat tradiční velikonoční trhy, které se konají vždy na několika místech. Největší a nejzajímavější najdete ovšem na Staroměstském náměstí, které se nachází v těsné blízkosti našeho hotelu Leon D‘Oro.
Trhy na Staroměstském náměstí (16.3 – 7.4.)
V jedinečném prostředí historického centra bude vystavěno 50 stánků, které nabídnou pro každého něco. Keramiku, ručně vyřezávané dřevěné sošky a hračky nebo velikonoční dekorace všeho druhu. Milovníci dobrého jídla a nových chutí si tu přijdou na své, ochutnat můžete palačinky, grilované maso, bramborové placky, trdelník a další méně či více tradiční pokrmy.
Správné vítání jara se rozhodně neobejde bez hudby a tance. V rámci kulturního programu vystoupí přes 600 účinkujících z Česka i zahraničí, například z Litvy, Rumunska nebo Turecka. Nemusíte se ale jenom dívat, můžete si vyzkoušet lidové tance pod vedením lektora nebo si zahrát na hudební nástroje. Všechny stánky, celé náměstí a rozkvetlé stromy budou ozdobené pestrobarevnými mašlemi, proutěnými dekoracemi nebo zdobenými vajíčky, jak se na Velikonoce patří.
Velikonoce přitahují pozornost také těch nejmenších. Pro děti jsou zejména o víkendech připravené dílny, kde budou vyrábět vlastní dekorace z papíru a květin nebo vybarvovat velikonoční přání. Během Velikonočního pondělí bude navíc připraveno malování velikonočních vajíček a pro ty nejšikovnější zajímavá výhra. Nejen děti si mohou vyrobit nebo zakoupit jeden z nejtradičnějších českých velikonočních předmětů “pomlázku,“ co to je a k čemu slouží se dozvíte níže v tomto článku.
Místa konání tradičních velikonočních trhů
- Staroměstské náměstí (16.3. – 7.4.)
- Václavské náměstí (16.3. – 7.4.)
- Náměstí Republiky (16.3. – 7.4.)
- Náměstí Míru (16.3. – 1.4.)
- Pražský hrad (20.3. – 10.4.)
Velikonoční tradice v České republice
Velikonoční svátky mají svůj původ v křesťanství, jako oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Postupem času se ovšem staly spíše obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Velikonoce se slaví téměř po celém světě a mají řadu společných prvků, nicméně v každé zemi se tradice trochu odlišují.
Hlavním dnem Velikonočních svátků je Velikonoční pondělí. V Česku je tento den vyhrazen pro koledování. Velké množství národů považuje pojetí velikonočního koledování v České republice za velice netradiční, a dokonce nepochopitelný zvyk. Jedná se o starou pohanskou tradici, při které mají muži za úkol spleteným svazkem čerstvě nařezaných vrbových proutků tzv. pomlázkou (nelze přeložit) ženy lehce vyšlehat. Muži při tom recitují koledu a následně za to dostanou ozdobené vajíčko a případně stuhu, kterou si navážou na svou pomlázku. Smyslem tradice je „omladit“ ženy neboli předat jim svěžest, pružnost a sílu čerstvě nařezaného proutí.
Velikonoce jsou vždy spojeny také s posezením u dobrého jídla, převážně s rodinou. Právě jídlo připravované během Velikonoc je v mnoha kulturách také velice odlišné. V Česku na svátečním stole najdete od chleba s máslem a vajíčkem až po husu s knedlíkem a zelím. Nejvíce tradiční je ale rozhodně sladké pečivo v mnoha různých podobách a chutích.